Lapių miestelis

Lapių kapela „Ant ketvirto“ Pilies dienos šventėje Raudondvaryje

Galbūt šiandien dar ir skambu Raudondvario pilį vadinti Panemunės pilių perlu, tačiau prasidėję atnaujinimo darbai ir per projektinę veiklą ateinantys Europos Sąjungos milijonai leidžia tikėtis, kad po kelerių metų taip bus iš tikrųjų. Nors pilis atiduota statybininkams, čia jau bandoma atgaivinti grafų Tiškevičių puoselėtą dvasią. Antrąkart Raudondvario dvare surengtoje Pilies dienos šventėje pabandyta atsigręžti į praeitį, prisiliesti prie tuo metu gyvavusios kultūros.

Jau tradiciniu tampantis renginys šiemet gali teisėtai vadintis tarptautiniu. Šventėje dalyvavo Seinų apskrities starosta Ričardas Gržybovskis, Seinų apskrities tarybos pirmininkas Janas Luba ir jo pavaduotojas Antonis Baudzis, Seinų apskrities darbuotojos Henryka Ropel, Violeta Lukaševič ir Emilija Novakovska, Kauno rajono savivaldybės meras Valerijus Makūnas ir jo pirmoji pavaduotoja Nijolė Kliučienė, Tarybos nariai Antanas Makarevičius, Česlovas Paulauskas, Gvidas Rutkauskas, Alvydas Noreika, Administracijos direktoriaus pavaduotojas Ričardas Pudževelis.

,,Esame kaimynai ir mus daug kas vienija: bendra istorija, tradicijos ir partnerystė. Ką tik kartu paminėjome Žalgirio mūšio 600-ąsias metines. Šiandien mūsų partneriai iš Seinų šventei atvežė gražią dovaną – spektaklį ,,Žalgirio mūšis“. Mūsų gražų bendradarbiavimą remia smulkiųjų projektų fondas ir Europos regioninės plėtros fondas Veiklūs kaimynai. Esame išties veiklūs kaimynai – per metus Seinų apskrities ir Kauno rajono savivaldybės atstovai jau buvo susitikę šešis kartus: išgryninome projektinę veiklą, susipažinome su regionų turistiniais ir istoriniais objektais ir vietovėmis, dalyvavome šventėse“, – sveikindamas šventės svečius sakė Kauno rajono savivaldybės meras Valerijus Makūnas.

,,Džiaugiamės, kad šiandien galime būti kartu. Tai įmanoma dėl to, kad esame vienoje Europos erdvėje. Projekto ,,Seinų apskrities ir Kauno rajono savivaldybių turizmo galimybių pristatymas“ vykdymas mus suartina kultūrine prasme. Tikiuosi, kad kitais metais kartu vykdysime ūkinės veiklos projektus“, – kalbėjo Seinų apskrities starosta Ričardas Gržybovskis.

Punsko licėjaus teatro grupė susirinkusius stebino ne tik nuoširdžia ir puikia vaidyba, bet ir gražia lietuvių kalba, besiliejančia iš artistų lūpų. Dar labiau nustebino Lodzės Aleksandruvo mišrus choras ,,Lutnia“. Jis šiais metais pažymi 107-ąsias kūrybinės veiklos metines, pastaruosius dešimt metų kolektyvui vadovauja Renata Banacka – Valček. Klestėjimo laikais ,,Lutnioje“ dainavo apie šimtas choristų, šiuo metu – apie keturiasdešimt. Choras ypač profesionaliai atlieka liaudies, sakralinius, pasaulietinius ir patriotinius kūrinius, kuriuos Pilies dienoje raudondvariečiai ir svečiai palydėjo ovacijomis.

Renatos Mišeikienės vadovaujamo Raudondvario kultūros centro mišraus choro ,,Svajonė“ koncertiniai maršrutai driekiasi į Estiją, Ukrainą, Rusiją, Baltarusiją, Latviją ir Lenkiją. Pilies dienos šventės dalyviams, be kitų kūrinių, skambėjo ir jų atliekama daina ,,Senais Raudondvario takais“.

Šmaikštauta, kad šventėje visko būta po du. Be kaimynų ,,Žalgirio mūšio“, susirinkusieji turėjo galimybę pamatyti ir kitą spektaklį – Kelmės mažojo teatro pasirodymą – kaukių komediją ,,Žaldokynė“. Scenoje vieni kitus keitė Babtų senjorų šokių studijos ,,Gija“ ir Raudondvario šokėjai…

Dvaro sodyboje veikė amatininkų dirbtuvėlės, kuriose buvo demonstruojami tradiciniai amatai. Po šimtamečiu ąžuolu rankos stiprumą ir akies taiklumą šaudant iš lanko tikrino maži ir dideli šauliai. Praeivius sustoti ir pasigėrėti traukte traukė skiautininkė Rima Mikalauskienė, net lietui lašnojant piešusi ant šilko, vyko viduramžių pasiuntinių pasirodymai, buvo pristatoma dvaro virtuvė, demonstruojami dvaro šokiai ir riterių kovos. Dizaineris Modestas Vasiliauskas iš rudeninių gėlių ir lapų žiūrovų akyse sukūrė rūmų damos suknelę, o jos krūtinę vietoj perlų papuošė kaštonų karoliais. Vėliau riteriškai buvusio rūbo medžiagą – gėles – dizaineris dovanojo šventėje dalyvavusioms moterims. Ant Raudondvario dvaro besileidžiančias sutemas nušvietė viduramžių pasiuntinių ugnies šou. Sužvarbti kūnui ir dvasiai neleido Lapių liaudiškos-kantri muzikos kapela ,,Ant ketvirto“, šiais metais švenčianti savo kūrybinės veiklos dešimtmetį. Taip pat skambėjo Algio Svidinsko atliekami romansai.

Antrąją Pilies dienos šventę surengė Kauno rajono savivaldybė, VšĮ ,,Raudondvario dvaras“ bei Kauno rajono turizmo informacijos centras.
„Pilies dienos šventė“ yra viena iš Kauno rajono ir Seinų apskrities savivaldybių kartu vykdomo projekto veiklų.

KRS inf.